Як Росія обходить санкції та хто їй допомагає — деталі (ВІДЕО)
7 сентября 2024 г. в 08:20
Російські олігархи Михайло Фрідман і Петро Авен, які потрапили під західні санкції, придбали частку в найбільшій нафтовидобувній компанії Великої Британії. Згідно з журналістським розслідуванням, Росія також закуповувала у нідерландської компанії запчастини для виробництва мікросхем у дронах, інформує FREEДОМ.
Після введення санкцій ЄС та США щодо РФ, Москва 170 разів купувала обладнання у нідерландської компанії ASML. Місцева газета Trouw, посилаючись на отримані російські митні документи, з’ясувала, що йдеться про старе обладнання 1990-х років, зокрема про системи PAS-5500. ASML їх уже не створює, проте продовжує застосовувати у виробництві. З їхньою допомогою можна створювати напівпровідникові мікросхеми.
“Системи PAS-5500, хоч офіційно і не підпадають під категорію “подвійного призначення” з можливим військовим застосуванням, проте вони все ще корисні для виробництва аналогових мікросхем. Ці мікросхеми можуть використовуватись у безпілотниках та інших військових системах, які Росія застосовує у війні проти України”, — із публікації газети Trouw.
У коментарі агентству Reuters нідерландська компанія заявила, що ніяк не взаємодіє з російськими дистриб’юторами і не постачає жодних послуг та товарів до Росії. Нідерландські розслідувачі вважають, що російські фірми могли оминути західні санкції через посередників у Китаї.
Реакція європейських компаній та подібні розслідування щодо пошуку російських зв’язків у ЄС — прямий наслідок роботи 14-го пакету санкцій щодо РФ, який ухвалили у червні 2024 року, вважають експерти.
“У 14-му пакеті санкцій чітко прописується відповідальність виробника за кінцевого споживача їхньої продукції, якщо це підсанкційні товари. Тут не просто хвилювання компаній, не просто розслідувачі в Нідерландах, — за цим усім стоїть дуже серйозна відповідальність, яка може закінчитися дуже серйозними штрафами та вторинними санкціями”, — зазначає виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
За даними Financial Times, на кінець лютого 2024 року російська економіка втратила 170 мільярдів доларів потенційного експорту через західні санкції, введені після вторгнення в Україну. Імпорт теж страждає — Москва не може налагодити достатнє виробництво для покриття своїх внутрішніх потреб.
У відповідь Кремль намагається обійти санкції, спираючись на підтримку трьох ключових країн, зазначають аналітики Американського інституту вивчення війни (ISW).
“Росія, схоже, покладається на кілька країн, включаючи Індію, Сербію та Китайську Народну Республіку, в рамках своїх зусиль щодо обходу західних санкцій… ISW раніше наголошував на ознаках того, що іноземні компанії та банки, у тому числі в КНР, все більше неохоче проводять операції з російськими суб’єктами через побоювання вторинних санкцій Заходу, що може вплинути на зусилля Росії щодо ухилення від санкцій”, — зі звіту Інституту вивчення війни.
“Спочатку санкції запроваджуються, потім відпрацьовуються механізми контролю, механізми покарання, потім створюються органи контролю і покарання. І потім починаються конкретні переслідування через вторинні, фінансові санкції за порушниками. Це точно не рік, два чи три. Я думаю, що з плином часу контроль і жорсткість обліку, пов’язаного з обходом санкцій, буде тільки продовжуватися і росіянам буде тільки важче і важче ці санкції обходити”, — наголошує Олег Пендзин.
З труднощами через західні санкції Кремль стикається регулярно. Так, за інформацією Financial Times, запроваджені обмеження США відлякують потенційних покупців російського газу, який видобувається в Арктиці.
Судна, які мають доставляти партії скрапленого газу, розвантажуються на плавучих газосховищах або залишаються в російських чи європейських водах, не дійшовши до клієнтів.
https://uatv.ua/uk/yak-rosiya-obhodyt-sanktsiyi-ta-hto-yij-dopomagaye-detali-video/