«Катування та розстріли»: історія українського прикордонника про півтора роки полону (Відео)
3 июля 2024 г. в 07:40
Український прикордонник Вʼячеслав розповів про півтора року катувань, розстрілів та нелюдських умов утримання у російському полоні.
Вʼячеслав добровольцем став на захист України з перших днів повномасштабного вторгнення РФ. У цивільному житті чоловік працював слюсарем на металургійному заводі Запоріжжя.
Однак, вже наприкінці квітня 2022 на Донеччині захисник потрапив із побратимами в оточення та полон росіян.
Згадує, як росіяни спершу били їх ногами та прикладами. Після чого, командуючий допитом російський майор прострелив зі свого пістолета усім оборонцям ноги. І продовжив знущання з поранених зі ще більшою жорстокістю. Так, запалену цигарку загасив у вусі Вʼячеслава й почав розстрілювати полонених.
Вбивши трьох прикордонників, націлив пістолет на Вʼячеслава. Військовий зауважив, що лише неякісні набої врятували йому життя – тричі.
26 березня Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні оприлюднила нові дані про тортури росіянами українських військовополонених та різке зростання кількості достовірних звинувачень у стратах полонених.
Голова ММПЛУ Даніель Белль повідомила, що кожен з раніше опитаних українських військовополонених розповідав, як російські військовослужбовці та посадовці катували їх у неволі, застосовуючи неодноразові побиття, електрошок, погрози розстрілу, тривалі стресові пози та імітацію розстрілу. Більш ніж половина з них зазнали сексуального насильства.
Більшість колишніх військовополонених також розповідали про страждання від того, що їм не дозволяли спілкуватися зі своїми родинами, та що вони були позбавлені належного харчування й медичної допомоги.
Окрім цього, ММПЛУ зафіксувала достовірні повідомлення про страту щонайменше 32 українських військовополонених у 12 окремих випадках у період з грудня 2023 року по лютий 2024 року, що значно більше, ніж за будь-який попередній період.
29 травня уповноважена з прав людини РФ Тетяна Москальова звинуватила Україну в “надуманих вимогах” під час процесу узгодження обміну полоненими. Москальова заявила, що обмін військовополоненими між Росією та Україною призупинено на кілька місяців.
Генеральний прокурор Андрій Костін заявив, що неофіційні розмови з військовими, які повернулись з російського полону, свідчать про те, що до 90% військовополонених піддаються катуванню і фізичному та моральному насиллю.
Зауважимо, 5 червня, під час свого виступу на Петербурзькому міжнародному економічному форумі, глава РФ Володимир Путін повідомив, що нині у російському полоні утримують 6 465 українських військовослужбовців.
Раніше представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юрій Таранюк повідомив, що в російському полоні перебувають понад 8000 українців. Зазначалося, що понад 1600 з них – цивільні.
https://bukvy.org/katuvannya-ta-rozstrily-istoriya-ukrayinskogo-prykordonnyka-pro-pivtora-roky-polonu/