21 сентября 2023 г. в 10:30
У одній з Миколаївських частин 11 серпня 2023 року сержант під час шикування побив битою трьох військових.
Про це кореспондентам suspilne розповів один з постраждалих Костянтин Довгий.
Костянтин Довгий служить в ЗСУ з вересня 2022 року. Каже, не потрапив на фронт тільки тому, що отримав травму ноги під час тренувань на навідника САУ. Після травми була реабілітація в Одесі. Продовжив службу в 42-й резервній роті 63-ї бригади, де почалися конфлікти з новим керівництвом. За словами Костянтина, кульмінацією стала ситуація 11 серпня, коли сержант Олександр Тірон перевищив свої повноваження.
"На шикування вивели. Назвав якесь прізвище. Це з новоприбулих, не пам'ятаю. Поставив його перед строєм і сказав, що надійшла скарга, що він чіплявся до дівчинки неповнолітньої, погрожував матері цієї дівчинки", — говорить Костянтин Довгий.
Чоловік каже, що далі з бійця зірвали хрестик та шеврон.
"У руках Тірона Олександра була бита. І він з усієї сили вдарив його по нозі в коліно. Всі в строю почали казати: "Навіщо?" Я єдине, що сказав: "Не бий його". Він каже: "Я цього чекав". І підходить до мене, битою б'є мені по животі. І потім почав бити. Я тут закривав голову. В мене гематома, тут в мене шишка", — розповідає Костянтин.
Військовий попросив заступника з морально-психологічного забезпечення Ярослава Гуменюка викликати Військову службу правопорядку, на що отримав відмову.
Запис бесіди Костянтина із заступником з морально-психологічного забезпечення Ярославом Гуменюком.
Костянтин Довгий: Ярослав Ярославовичу, викликайте ВСП. Ви, як посадова особа, відмовляєтесь викликати ВСП?
Ярослав Гуменюк: Тихо, ти вийди зі строю. Ви не підкорилися наказу. Вам було наказано стояти в строю.
Костянтин Довгий: Я стояв в строю. Він підійшов і почав мене бити.
Ярослав Гуменюк: Ні.
Костянтин Довгий: Так як ні? Всі кажуть, що так.
Тірон: Я тебе штовхнув, бо ти не виконав наказ закрити своє єб*ло.
За словами адвоката Андрія Саченка, спочатку треба перевірити, хто саме згідно з посадовими інструкціями військової частини здійснює виклик Військової служби правопорядку та працівників поліції.
"Якщо вказана особа відмовилась в офіційному порядку здійснити вказані дії, то в її діях можуть вбачатися факти укривання кримінального правопорушення, а також у випадку настання наслідків, якщо вони будуть підтверджені судово-медичною експертизою, також може бути службова недбалість", — говорить Андрій Саченко.
31 серпня 2023 року кореспонденти Суспільного надіслали запит до Головного Управління Національної поліції Миколаївської області. Відповідь отримали 14 вересня: звернення Костянтина Довгого зареєстровано до журналу єдиного обліку Вознесенського районного управління та внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за попередніми ознаками кримінального проступку, передбаченого частиною першою статті 125 Кримінального Кодексу України — умисне нанесення легких тілесних ушкоджень.
Також у відповіді на запит було зазначено, що розширену інформацію може надати слідча районного управління. Однак посадовиця відмовилась, посилаючись на таємницю слідства.
У виписці Костянтина Довгого з хірургічного відділення зазначений наступний діагноз:
Тупа травма живота, забій передньої черевної стінки. Також наявні ушкодження колінних та ліктьових суглобів.
Відповідно до діагнозу було здійснено оперативне втручання, бійцю рекомендували — нагляд у лікаря, терапія та обмеження навантажень на лівий колінний суглоб на місяць.
Чоловік каже, що після інциденту від сержанта були погрози.
"Коли він бив мене, він задів ще одного хлопця. В нього розбита голова. Його залякали, він сидить в частині й не поїхав давати свідчення. І цей хлопець, якого били, теж", — говорить військовий.
Зі слів адвоката, за нанесення тілесних ушкоджень передбачено покарання у вигляді штрафу та відбування громадських або виправних робіт. Костянтин говорить, сержант заважав солдатам давати свідчення, а командири просили забрати назад його заяви до поліції та ВСП.
"Коли приїхала вдень поліція, щоб давали свідчення – вони заборонили взагалі переміщуватись вулицями, щоб жодного військового не зупинили, не запитали. Всі були закриті по локаціях", — розповідає військовий.
За словами Констянтина, в 63-й бойовій бригаді багато друзів, які воюють й кажуть: "Що у вас там відбувається? Що немає нормальних людей, які можуть вийти й сказати щось проти цього свавілля?"
Пресофіцер бригади Олег Зелінський зазначив, що допоки триває слідство, представники бригади не коментують ситуацію. Не став обговорювати її й командир роти, який на момент інциденту був у відпустці. Контакти ж Олександра Тірона в пресслужбі кореспондентам Суспільного не надали, мотивуючи це необхідністю уточнити, чи виявить він бажання спілкуватись.