27 декабря 2023 г. в 18:00
Військовозобов'язаних та резервістів, які вчасно не прибули до військових частин, вноситимуть до Єдиного реєстру боржників
Зміна призовного віку, мобілізація людей з інвалідністю 3-ї групи та електронні повістки. Це лише частина можливих нововведень, які стосуються мобілізації. Кабінет міністрів уже подав законопроєкт до парламенту. Видання LB.ua з посиланням на власні джерела в Комітеті ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки повідомило, що розглядатимуть його у парламенті 10 січня. То які ключові зміни чекають українців – розбиралася журналістка 5.ua Софія Норенко.
25 грудня на сайті Верховної Ради з'явився законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Документ має 72 сторінки. Перші зміни такі:
зміна призовного віку з 27 до 25 років;
надання можливості військовослужбовцям, яких визволено з полону, відпочити та пройти відновлення шляхом надання їм додаткової відпустки із збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів;
залучення органів місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних та військових адміністрацій, підприємств, установ і організацій до активної участі в заходах проведення мобілізації, зокрема під час оповіщення та прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації, до збірних пунктів та військових частин;
надання повноважень Національній поліції України щодо участі в заходах мобілізації;
залучення до заходів рекрутингу на військову службу центрів надання адміністративних послуг, центрів зайнятості та центрів рекрутингу.
Також у законопроєкті йдеться про те, що всі, хто нині обмежено придатний, повинні будуть ще раз пройти медкомісію. ВЛК може визнати громадянина або придатним, або тимчасово непридатним, що потребує лікування, або непридатним. Крім того, документ передбачає можливість мобілізувати людей з інвалідністю 3-ї групи. Оскільки за чинним законодавством звільняються від мобілізації особи з інвалідністю без зазначення конкретної групи, тобто люди з інвалідністю всіх трьох груп, уряд пропонує залишити це звільнення тільки для людей з інвалідністю 1-ї і 2-ї груп. Крім того, мобілізації не підлягають родичі, які опікуються ними, а також:
жінки, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
вагітні жінки;
тільки чинні народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
не підлягають призову чоловіки і жінки, близькі родичі яких загинули або зникли безвісти під час антитерористичної операції.
А ось викладачі та студенти матимуть відстрочку від служби. Та є нюанси. Викладачі матимуть відстрочку лише за умови, що вони працюють відповідно в закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи на повну ставку. Також під відстрочку підпадають:
здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (фахом);
докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти.
Ще однією нововацією є електронні повістки. Автори законопроєкту зазначають, що повістки про виклик до ТЦК та СП можуть надсилати через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста або на електронну пошту. Також повістка може бути вручена громадянину особисто.
у приміщенні військкомату його представниками;
за місцем проживання (перебування) представниками ТЦК або поліціянтами;
за місцем роботи співробітниками військкомату, роботодавцем або поліціянтами;
у громадських місцях представниками ТЦК або поліціянтами.
Також у законопроєкті зазначається, що військовозобов'язаних та резервістів, які вчасно не прибули до військових частин, вноситимуть до Єдиного реєстру боржників. Також до них, як пропонує документ, застосовуватимуть тимчасові обмеження у вигляді:
заборони виїзду за кордон;
заборони на проведення операцій із рухомим та нерухомим майном;
обмеження на право керування власним транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
обмеження права на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями;
відмови в укладенні кредитного договору, договору позики;
призупиненні отримання пільг та послуг від держави.
Ці обмеження скасовуватимуть за повідомленням керівника ТЦК та СП про виключення військовозобов'язаного або резервіста з Єдиного реєстру боржників.
Крім того, один із законопроєктів передбачає посилення відповідальності за військові правопорушення. Якщо призовники, військовозобов'язані та резервісти порушать правила військового обліку – вони муситимуть сплатити штраф – від восьми з половиною до 17-ти тисяч гривень. За порушення законодавства про оборону, військову службу та мобілізацію – штраф становитиме до 34 тисяч гривень для громадян і до 85 тисяч – для посадовців. За порушення, скоєне в особливий період – такий, як воєнний стан, штраф становитиме до 51 тисячі гривень для громадян і сягатиме 204 тисяч для посадовців. І це лише частина запропонованих змін. Однак законопроєкт уже активно обговорюють у мережі.
Джерела у фракції "Слуга народу" повідомили "Українській правді", що отримали рекомендації уникати коментарів щодо новацій, а всі питання мають бути переадресовані військовому командуванню. Валерій Залужний в етері єдиних новин вже прокоментував новий законопроєкт.
"Мені потрібні люди, мені потрібні боєприпаси для того, щоб продовжувати ведення бойових дій. Жодних там подань Збройні сили чи Генштаб не робили на Кабінет міністрів і не можуть робити, тому що Збройні сили і Генштаб безпосередньо позбавлені такої функції як законодавча ініціатива. Разом з тим ЗСУ працювали безпосередньо із суб'єктом законодавчої ініціативи Міноборони", – повідомив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.
Документ ще має розглянути профільний комітет, розглядатимуть його у парламенті 10 січня.